W naszej parafii w dniach 26 - 28 września, trwało Triduum, przygotowujące do uroczystości ku czci św. Michała Archanioła. Nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych wygłosił ks. Łukasz Sakowski, wikariusz parafii pw. św. Walentego w Konopiskach. Ks. Łukasz, przewodniczył także głównym uroczystościom ku czci św. Michała Archanioła, które odbyły się 28 września. W krótkiej rozmowie, kapłan przypomniał nam m.in. myśli przewodnie głoszonych nauk i opowiedział dlaczego św. Michał Archanioł to patron dziś szczególnie nam potrzebny:

 

Kochaj i bądź aniołem…

W przygotowaniu do odpustu ku czci św. Michała Archanioła, zastanawiałem się o czym mówić. Zacząłem od mojego obrazka prymicyjnego, na którym zamieszczone są słowa św. Franciszka: „Miłość Twa Jezu niech rządzi mym życiem, każdym mym czynem, każdym serca biciem”, ponieważ w życiu miłość jest najważniejsza. To właśnie chciałem przekazać parafianom w pierwszym dniu nauk, aby jak najlepiej przygotowali się do sakramentu pokuty, żeby wiedzieli, że Jezus nie potępia, ale do każdego człowieka podchodzi z miłością. Mówiłem także o odwadze w wyznawaniu grzechów. W kolejnym dniu, zachęcałem abyśmy w dzisiejszym tak bardzo zagubionym i zeświecczonym świecie, nigdy nie zapierali się Jezusa, ale zarówno w Kościele jaki i poza Kościołem dawali o Nim odważne świadectwo. W dniu uroczystości ku czci św. Michała Archanioła mówiłem, że każdy z nas powinien być dla drugiego człowieka dobrym jak anioł. Żebyśmy dla siebie nawzajem byli aniołami, bo tego ten dzisiejszy świat chyba najbardziej potrzebuje - dobroci i miłości.

 

Św. Michał Archanioł patron na dzisiejsze czasy…

 

Św. Michał Archanioł, jako patron jest dziś niesamowicie potrzebny.  Samo jego imię Któż jak Bóg, mówi o tym, ze Bóg jest najważniejszy, niestety ludzie o tym dzisiaj zapominają.

Od św. Michała uczymy się walki - on walczy z aniołami diabła. Można powiedzieć, że w tych czasach, także ta walka trwa i każdy z nas jest w tę walkę dobra i zła zaangażowany. To jest patron jak najbardziej na te nasze trudne czasy.

 

Bądź prawdziwym świadkiem…

Najważniejsze, by nie było w nas znieczulicy, żeby każdy z nas żył miłością i my jako księża i siostry zakonne i świeccy, żeby między nami była dobra współpraca, zaangażowanie. Bardzo ważne jest, żeby każdy w nas, którzy przychodzimy do kościoła, widział prawdziwych świadków. Trzeba aby miłość była w nas, a jeśli będzie miłość, to naprawdę wielu ludzi do Kościoła może wrócić i niech w tym św. Michał Archanioł pomaga.  

Galeria