Koncert organowy w naszym kościele

W ramach obchodów Święta Niepodległości, w podziękowaniu za dar wolnej Ojczyzny, 11 listopada w naszej parafii odbył się koncert organowy, który był także uwieńczeniem prac remontowych organów znajdujących się w świątyni.

Podczas koncertu wystąpił Jan Mroczek – częstochowski muzyk, organista,  pedagog, m.in. twórca i organizator „Częstochowskich Dni Muzyki Organowej”, zdobywca wielu nagród w konkursach organowych. W jego wykonaniu usłyszeliśmy  m.in. Preludium w stylu klasycznym – Gordona Younga, Toccate d-moll – J.S. Bacha. Preludium h-moll – Cesarego Francka oraz Menuet Gotycki – Leona Boëllmanna.

Koncert prowadził prof. Adam Mroczek, ojciec artysty, który podczas przerw miedzy utworami mówił m.in. o historii organów, ich poszczególnych elementach, budowie i brzmieniu.  

Organy, które znajdują się w naszej świątyni to klasyczny, piszczałkowy instrument. Zostały zainstalowane w 1937 r. Początkowo posiadały dwanaście głosów, a w późniejszym czasie zostały rozbudowane o kolejne trzy.  Wykonawcą organów był St. Truszczyński z Włocławka, natomiast pierwszym koncertmistrzem był prof. Edward Mąkosza, znany muzyk z Częstochowy.

j.k.